Záchrana pro antibiotika? Stříbro!

UPOZORNĚNÍ: Odborné medicinské články obsahují fotografie určené pro odbornou veřejnost.

Antibiotika obohacená stříbrem - objev, který může zachraňovat lidské životy.

Přicházejí s ním olomoučtí vědci. Všimli si, že antibiotika v kombinaci s drahým kovem účinkují i na bakterie, na které už běžná léčba nezabrala.

„Antibakteriální účinky stříbra jsou známé po staletí. Už Římané používali nádoby ze stříbra nebo házeli stříbrné mince do mléka, aby vydrželo déle čerstvé,“ podotýká Aleš Panáček z katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Moravští vědci nyní tyto poznatky „oprášili“. Začali zkoumat, jak lze účinků drahého kovu využít třeba v medicíně. Nejprve antibakteriální účinky stříbra potvrdili a výsledky publikovali v roce 2006 v odborném časopisu The Journal of Physical Chemistry B. Později se vrhli na konkrétnější věc – vyzkoušeli odolnost bakterií na antibiotickou léčbu.

„Napadlo nás přidat k antibiotikům nanočástice stříbra. Podařilo se nám prokázat, že velice posilují účinek antibiotik vůči bakteriím. To v praxi umožní používat menší dávky antibiotik v kombinaci se stříbrem, čímž se snižuje riziko vedlejších účinků léků,“ říká Panáček.

Další zjištění bylo ještě převratnější. Nanočástice drahého kovu obnovují účinek těch antibiotik, na které už bakterie absolutně nereagovaly. Hrozilo proto, že lidé začnou umírat na běžné infekční nemoci.

Nyní bude výzkum pokračovat testováním na zvířatech. „Princip byl ověřen v laboratorních podmínkách, účinnost se podařilo prokázat i při lokální aplikaci formou masti a hydrogelů. V současné době pokračujeme testováním na zvířatech,“ uvedlděkan olomoucké lékařské fakulty a mikrobiolog Milan Kolář.

Nanočástice stříbra se prozatím v léčbě bakteriálních infekcí nepoužívají, přestože spojení antibiotik a stříbra zkoumaly i jiné vědecké týmy. „Nedosáhly tak významných výsledků jako my – tedy tak vysoké antibakteriální aktivity za tak nízkých koncentrací nanočástic stříbra i antibiotika,“ doplnil Aleš Panáček.

Čeští lékaři proto s napětím očekávají další výsledky výzkumu.

„Tady se zjevně jedná o nový způsob využití antibakteriálních vlastností stříbra. Posílení účinku antibiotik tímto způsobem by znamenalo významný posun v řešení neblahých důsledků souvisejících se zvyšující se rezistencí mikroorganismů. Věřme, že daný objev najde své praktické uplatnění co nejdříve,“ zhodnotil výzkum například Otakar Nyč z Ústavu lékařské mikrobiologie Fakultní nemocnice v Motole.

Antibiotika totiž přestávají zabírat. Hlavně proto, že se nadužívají. Podle šéfa Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavla Březovského už je dokonce 10 z 20 antibiotik naprosto nefunkčních. „U pacientů, u kterých antibiotika nezaberou, nyní nezbývá nic jiného než se snažit podporovat jejich imunitu a posilovat organismus, aby byl schopný s bakteriální infekcí bojovat sám,“ uzavírá Nyč.

Zdroj: Lidové noviny 23.7.2013
Autor: Veronika Rodriguez